Yonex VCORE Ace Tennis Racket
SKU TVCACE6
- > 499 RON Livrare gratuită
- Schimb sau retur?
Racket Features
| Nivel de practica | Nivel intermediar (femei), Rachete incepatori (femei), Copii 12-14 (nivel de turneu), Copii 12-14 (nivel intermediar) |
|---|---|
| Marime cadru (in2) | 100 sq.in |
| Corzi | 16 x 19 |
| Greutate (gr) | 260 gr |
| Lățime | 24.5mm / 26.5mm / 23mm |
| Lungime | 686 mm / 27 in. |
| Echilibru (cm) | 34.5 cm |
| Composition | Graphite |
| Copertă | Not included |
| Racordaj | Strung |
Descriere
Isometric head shape enlarges the effective hitting area to improve forgiveness and consistency
Aero Fin technology reduces air resistance for faster swing speed and easier spin generation
Aero Trench frame design lowers grommet placement to enhance maneuverability and smooth swings
Graphite construction improves comfort stability and overall playability
Spin friendly string pattern supports easy topspin and depth