Racheta Tenis Head Extreme Pro
SKU 231104
- > 499 RON Livrare gratuită
- Schimb sau retur?
Racket Features
| Nivel de practica | Rachete de concurs (barbati), Rachete de concurs (femei), Rachete jucatori avansati (barbati) |
|---|---|
| Marime cadru (in2) | 98 sq.in. |
| Corzi | 16 x 19 |
| Greutate (gr) | 305 gr |
| Lățime | 22mm / 23mm / 21mm |
| Rigiditate | 64 |
| Lungime | 68.5cm |
| Echilibru (cm) | 31.5 cm |
| Swingweight | 322 |
| Composition | Graphene 360+ / Graphite |
| Copertă | Not included |
| Racordaj | Unstrung |
Descriere
2024 :
Head adds Auxetic 2 to the layup, a uniquely flexible material in the yolk and handle to optimize the racquet's feel and response.
The Extreme Pro also benefits from Graphene 360+ (labeled Graphene Inside), which strengthens the frame in key locations to provide a more powerful and stable hitting experience.
Additional technologies include Spin Grommets, which enable greater string movement for increased snapback, and a Spin Shaft, which increases torsional stability to better complement topspin mechanics.
Ultimately, with incremental tweaks to the feel, the Extreme Pro continues to be a great option for aggressive ball strikers who crave spin, power, and precision.