Head Squared Tennis Racket
SKU 232606
- > 499 RON Livrare gratuită
- Schimb sau retur?
Racket Features
| Nivel de practica | Rachete jucatori avansati (femei), Nivel intermediar (barbati) |
|---|---|
| Marime cadru (in2) | 100 |
| Corzi | 16 x 18 |
| Greutate (gr) | 295 gr |
| Lățime | 23mm / 25mm / 24mm |
| Lungime | 685 mm / 27.0 in |
| Echilibru (cm) | 29.5 cm |
| Composition | Graphite |
| Copertă | Not included |
| Racordaj | Unstrung |
Descriere
• The most head-light racquet ever from HEAD
• For players of all levels and ages looking for the highest level of power and comfort
• Easy to swing big and execute a clean and precise technique, helping to reduce muscle fatigue
• Proven to reduce muscle activity during swings, making it particularly suitable for players who are looking for an arm-friendly racquet
• Cutting-edge dual tube technology
• Power tube: state-of-the-art T800 carbon fiber tube for power and stability
• Comfort tube: second tube filled with foam to maximize comfort, arm-friendliness and crisp impact feel
• Comfort tube connects the grip directly to the main strings, creating a very connected but comfortable feel
• HEAD’s most powerful 16x18 string pattern
• Directional drilling for comfort and crisp impact feel
• Exclusive design with a modern, fashionable gray with a hologram effect
• HEAD’s signature asymmetric design is molded into the racquet
• Outside tube has a premium matte finish and the inside tube is highlighted with glossy finish